2018.06.18. – Folytatás az üzbég oldalon
Annak, hogy a mai napon – de az sem kizárt, hogy egész héten :) - nagyjából mi voltunk az egyetlen átkelők, a gyorsaság mellett azért akadt negatívuma is. Jelesül nincs sem pénzváltó, se tömegközlekedés a határ üzbég oldalán, így egy hiénataxissal voltunk kénytelen eljutni a határtól alig 30 km-re található Nukusba, mely Karapalksztán Autonóm Régió központja. Az utóbbi napokban felötlött bennem, hogy némi katasztrófaturizmus keretében meg kéne látogatni az Aral-tó hűlt helyét, valamint a víztől párszáz km-re, az egykori kikötőben rozsdásodó hajókat. Áthaladva az Amu-Darja hídján, ami alatt víz már mutatóban is alig volt, már nem voltam biztos abban, hogy erre feltétlenül áldoznunk kéne egy napot, és a kérdést rövidre is zárta, hogy a város legolcsóbb szállodájában is olyan elszállt árat mondott a recepciós, hogy már alkudozni sem volt kedvem. Mivel gyermek volt az idő, gondoltam megnézzük a szovjet kultúra legjelentősebb művészeti emlékeit bemutató – Közép-Ázsiában egyedülállóan gazdag – Savitsky Múzeumot, de a térkép által jelölt helyen csupán egy felújítás alatt álló épületet találtunk. Ha nagyon akarjuk, biztos megtaláljuk az új helyét, de a csomagokkal nem igazán volt kedvünk bóklászni, ráadásul a szocreál művészet amúgy is csupán az érdeklődésem perifériáján foglal helyet – Rita pedig nem ragaszkodott hozzá foggal-körömmel -, így inkább a Khívába való transzfert választottuk. Mivel a napi egyetlen buszt jó eséllyel lekéstük volna, a közösségi taxit választottuk. Kb. fél óra várakozás után be is telt az autó, és elindultunk Urgenchbe (nem összetévesztendő a határ túloldalán lévő Konya-Urgenchel), ahonnan terv szerint marsruthkával közelítjük meg a Khívai Kánság egykori központját. Az út egyetlen a taxiút másfél órája telejsen eseménytelen volt, aminek örömére egyik utastársunk – akit az Ég olyan gengszter fizimiskával áldott meg, hogy egymaga játszhatna Alibaba mellett akár 5-6 rablót is – meghívott minket egy fagyira, és megmutatta, melyik kisbuszra szálljuk. A várakozás alatt azért sikerült levonni a következtetést, hogy az átlagos üzbég semmiféle ázsiai vonással nem rendelkezik – barnább a bőre és sötétebb a haja, mint egy átlagos magyarnak, tehát tulajdonképpen dél-olaszok… -, és bár náluk is van törökből fejlesztett hivatalos nyelv, szinte kizárólag az oroszt használják. A fiatalok is.
A másfél órás zötykölődés alatt – mi, ha a főúton megyünk, húsz perc lett volna – Ritának óriási sikere volt, nagyjából az összes angolul tanuló stréber lányka megtalálta. Az egyikük még az esküvőjére is meghívott minket, ahol mi lettünk volna a - nem elírás – 2601, illetve 2602. vendégek. A korábbi olvasmányélményeim alapján a közép-ázsiai esküvők elég jó bulik szoktak lenni – persze nem akkorák, mint Afganisztánban -, főleg ha ilyen szép méretesre van tervezve, de sajnos az esküvő időpontjában már elég messze leszünk, így azt kénytelenek leszünk kihagyni. (Talán ha átraknák a helyszínt a kedvünkért, biztos van rá mód... :D)
Még sötétedés előtt megérkeztünk Khívába, ahol gyorsan elfoglaltuk a szállást – van wifi, saját fürdő, és nem utolsó sorban az óváros főkapujától 50 méterre található -, majd elmentünk vacsorázni. Noha a 35 fok, a cipekedés, és az elmúlt napok alváshiánya kezdett meglátszani rajtunk, azért a kivilágított várfal volt annyira kecsegtető, hogy éjszaka még megejtettünk egy bemutatkozó sétát… Huhh, nagyon jó lesz ez.