+Bombaytől Bangkokig ... + Szingapúrtól Bangkokig és tovább :)

Bakutól Bangkokig ... és tovább

Bakutól Bangkokig ... és tovább

Délkelet-Ázsia kisebb fele

2018. november 09. - orietalnews

Mivel az út első két szakaszáról is született rövid összefoglaló, nem lenne illendő szakítani ezzel a hagyománnyal. Még akkor sem, ha jól láthatóan vannak még fehér foltok a térképünkön... Szinte biztos, hogy lesz alkalmunk pótolni a hiányosságokat, addig viszont be kell érni ezzel:

A megtett út összesen: 5.141 km járművel és ~140 km gyalogszerrel

  • busz : 3.538 km
  • vonat: 570 km
  • taxi: 285 km
  • vízi jármű: 110 km
  • motorozás kettesben: 510 km (nem tudom, hogy autót vezetettem-e ennyit összesen...:)
  • bicikli: 128 km

Meglátogatott Világörökség helyszínek(10):

  • Ha Noi Citadella
  • Ha Long öböl
  • Trang An kultúrtáj
  • Phong Nha barlangok
  • Hué uralkodói palota és királysírok
  • Hoi An
  • My Son
  • Sambor Prei Kuk templomegyüttes
  • Preah Vihear templom
  • Angkor

Legtöbb eső: Sapa (kétszer fél nap)

Legkevesebb turista: Sambor Prei Kuk (7 db)

Legtöbb kóbor kutya: Siem Reap (tucatnyi)

Legtöbb ránk fogott Kalasnyikov: Preah Vihear templom (csak egy, de szerintem az sem volt kibiztosítva:))

TOP 5 látványosság Rita szerint:

  • Ha Long öböl
  • Trang An kultúrtáj
  • Phong Nha barlangok
  • Dalat vízesései
  • Angkor

TOP 5 látványosság szerintem:

  • Ha Long öböl
  • Trang An kultúrtáj
  • Hoi An
  • Preah Vihear templom
  • Angkor

 

Tetszett: 

  • Ételek
  • Ár/érték minden vonatkozásban
  • Vietnám élhető városai
  • Motorozás vidéken

Nem tetszett: 

  • Szupermarketek hiánya
  • Turizmusra épülő átverések
  • Kóbor kutyák
  • Motorozás a városban :)

A khmer birodalom visszavág - Kambodzsa

2018. november 09. - orietalnews

2018.10.20. – Pompás Palota Phnom Penhben

Talán nem lepek meg senkit azzal, hogy a kígyózó sorokkal való rémisztgetés óriási kamunak bizonyult, összesen talán hat külföldi ácsorgott előttünk a sorban a kilépőpecsétekre várva – érdekes módon az ő busztársaságuknál fel sem merült a jattolás… -, de ők is készségesen előre engedtek, amikor elmondtam milyen sajátos helyzetbe kerültünk. Persze a direkt elhúzódó ügyintézés is hazugság volt, tehát még akkor is simán időben végeztünk volna, ha nem engednek minket előre, de így konkrétan nekünk kellett várnunk a „soron kívüli” csoportra. A kísérőnk ettől fogva nagyon nagy ívben került minket, és erre minden oka meg is volt. Egyébként még egy kisebb csavar volt a történetben, miszerint a busz a határ után nagyjából 500 méterrel tartott hosszú ebédszünetet, szóval az öt perces várakozási időről is kiderült, hogy tudatos és teljesen alaptalan fenyegetőzés volt csupán. Szó se róla, az ilyesmi az emberek döntő többségénél működni szokott…

Azzal együtt, hogy az utak Kambodzsában is kifogástalanok voltak, és a házak is rendezettek, a határ után összességében mégis érezhető volt a változás. Legalább tíz harminc* évet utaztunk vissza az időben. Ami viszont szembetűnő volt, hogy bár a vidék szegényes, majdnem minden faluban van egy-két khmer stílusú tökéletes állapotban lévő buddhista templom. Úgy tűnik, itt ezeket építik eszetlenül a stadionok helyett, kérdés, hogy melyiknek van nagyobb értelme... Az út további szakaszában a táj nem igazán változott, végig a Mekong alföldjében haladtunk. Fél három körül értük el a fővárost, ami biztossá tette, hogy ma már nem fogjuk tudni megnézni a Királyi Palotát és a Nemzeti Múzeumot, legfeljebb az egyiket. Mivel a buszmegálló és a hotelünk is a centrumban volt, gyorsan le tudtunk pakolni, majd elrohantunk a Palota irányába.

Bár az ebéd és a szállás miatt amúgy is sejtettem, az éttermek árait és a belépőt látva teljesen nyilvánvalóvá vált, Kambodzsa lényegesen (nagyjából kétszer) drágább, mint Vietnám volt. Tulajdonképpen magyar árakról beszélhetünk, amit azért nem sok minden indokol. Másik furcsaság, az országban működő kettős pénzrendszer, ugyanis a dollárt mindenhol elfogadják, és közel sem csak a külföldiek miatt, mivel a helyiek is azt használják. 1 dollár főszabály szerint 4000 helyi fabatka, utóbbit használják a váltópénz helyett. Egyébként ez is hozzájárulhat az inflációhoz, mert alig találni olyan terméket, ami ne lenne negyed dollárra felkerekítve…

Pozitív meglepetésből is akadt azért, a Palota sokkal jobb volt, mint vártam. Komoly khmer épületegyüttes – ez a stílus gyökeresen eltér a kínai, vagy a vietnámi buddhista építészettől -, minden remek állapotban volt, két csarnok pedig külön is említést érdemel. Az egyik a koronázóterem, az arany trónnal, a másik pedig a jáde-Buddha pagoda, ahol annyi kincset halmoztak fel, amiből évekig lehetne etetni a teljes lakosságot… Ezen a két helyen komoly bravúr kellett a fényképezéshez, de azért többé-kevésbé sikerült a dolog. Szerencsére záráskor sem kergettek ki minket azonnal, így kellemesen be tudtunk járni mindent.

Mivel ötkor minden bezárt, viszont a napnyugtáig volt még egy kis idő, ezért elsétáltunk a szocreál vietnámi-kambodzsai barátság-, valamint a vele szemben éles kontrasztot adó khmer stílusú függetlenségi emlékművekhez. A helyiek éppen a szabad téri diszkót hangszerelték az emlékművek közti tereken, erősítőből szólt valami nemzetközi sláger. Alkalmasint csatlakozhattunk volna a csődülethez, de nemsokára kezdődött a Chelsea-MU meccs, amiről nem szerettem volna teljes egészében lemaradni. A szállás felé a Mekong-parti sétányon indultunk, ahol szintén komoly tömeg hömpölygött, egészen addig, hogy a sötétség beállta után szinte azonnal leszakadt az ég. Az eső ugyan csak öt percig tartott, de olyan heves volt, hogy szinte még az esőkabátból is csavarni lehetett a vizet…

Mivel a vacsorát nem szerettük volna elhalasztani, így csak a meccs második félidejét csíptem el, ami majdnem tökéletesre sikeredett, csak a hosszabbítás hetedik (…) percét tudnám feledni. Közben sikerült megegyezni a szálloda sofőrjével a holnapi programról, és kiderült az is, hogy a tulaj egy érdekes tunéziai figura, akivel ha már úgyis maradunk még egy éjszakát, holnap nem ártana megismerkedni. Mire sikerült ágyba kerülni, már elég messzinek tűnt az a bosszantó határátlépés…

Kambodzsa

*Magyar ésszel nehéz felfogni, hogy tíz év alatt mennyi minden változhat egy olyan országban, ami valóban fejlődik, nem pedig tyúklépésben araszol.

 

Tovább

A víz bűvöletében (Dél-Vietnám)

2018. november 05. - orietalnews

2018.10.13. – Siófok nagyban

Elég tűnt túlzónak a 11 órás menetidő a ránk váró 500 km-es szakaszra, és ami azt illeti, nem is tartott annyi ideig az út. Sajnos. Hajnali négykor érkeztünk meg Vietnám legnagyobb üdülővárosába, az inkább helyiek, mintsem a turisták által látogatott Nha Trangba. Szerencsére a busz a szállodánkhoz viszonylag közel dobott ki, így tíz perc alatt oda is értünk. A kóma határán támolygó portás beengedett minket, de sajnos nem volt üres szoba, így csupán az előtérben tudtuk lepakolni a cuccainkat. A viszonylag kényelmes kanapéknak hála egy keveset még pihenni is tudtunk, mielőtt reggel beindult volna az élet. Valamivel hét óra előtt odamentem a pulthoz, hogy kiderítsem, milyen lehetőségeink vannak a sznorkellezésre, mert alapvetően ezért jöttünk a városba. Itt aztán hirtelen felgyorsultak az események, ugyanis kiderült, hogy tíz perccel később indul egy túra, amihez ha csatlakozni akarunk, azonnal dönteni, majd készülődni kell. Mivel nem volt B-terv, így elkezdődött a kapkodás, átöltözés, mosdó, stb., és mire elkészültünk, a kisbusz már tényleg ott várt minket.

A kikötőig tartó szakaszon volt időnk képet kapni arról, hogy milyen helyre csöppentünk. Tizenöt kilométer hosszú homokos tengerpart kísérte végig a várost, ami ki sem látszott az óriási és közepes szállodákból. Úgy tűnik, már a belföldi turizmusban is egyre több a pénz, így olyan túlkapások is létrejöhettek, mint egy középkori kastélymásolatokkal telerakott „Disneyland-sziget” a parttól két kilométerre, amit lanovka kötött össze a szárazfölddel. Mi szerencsére ennél kevésbé művi hely felé vettük az irányt, ráadásul motorcsónakkal, amivel már az utazás – nagy sebességgel pattogtunk a hullámok tetején - is elég szórakoztató volt.

A Mun sziget mellett található a környék legnagyobb korallzátonya, ezáltal a Vietnámban búvárkodni vágyók körében is népszerű célpont. Mint kiderült, azért a sznorkellezés tekintetében nem játszik a világelitben. Szó se róla, voltak korallok, egész szép halak is, de a Vörös-tengeri élményekhez viszonyítva olyan, mint Platón barlanghasonlatában a valóság és az árnyék közti különbség. Ami viszont érdekes, hogy – vélhetően az úszástudás hiánya miatt -, a vietnámi és a kínai turisták egyszerűen be sem merészkedtek a vízbe. Illetve néhányan a példánkon felbátorodva mégis, de összességében elég furcsa volt a tengerparton ruhában topogó emberek látványa. Másfél óra után egy újabb sziget felé vettük az irányt, pontosabban egy sziget mellett úszó halászfaluba – ehhez hasonlókat láttunk a Ha Long öbölben is, de ott nem volt lehetőség kiszállni -, ahol az ebéd várt minket. Itt is el lettünk halmozva minden földi (és vízi) jóval, halak, kagyló, csirke, gyümölcsök volt a terülj-terülj asztalkán. Az ebéd után még egy strandolós sziget volt hátra, ahol a tömegektől viszonylag távol tudtuk élvezni a kellemesen meleg tengert néhány órán át, majd késő délután visszaindultunk a part felé.

Az este Nha Trangban kellemesen telt, sok jó utcai étkezde van a városban mindenfelé, de az ebben az országban lehetetlennek tűnő küldetés, egy normális szupermarket felkutatása, itt sem járt sikerrel. Egy vietnámi útnak semmiképpen sem kihagyhatatlan eleme eme nagyra nőtt Siófok felkeresése, de aki csak simán tengerparti lazulásra vágyik, az nem fog csalódni.

 

Dél-Vietnám

Tovább
süti beállítások módosítása